Partizanska cesta 4
6210 Sežana
12. maja 2025 smo v Sežani vstopili v novo obdobje lokalne energetike. Z zagonom treh sončnih elektrarn so zaživele tudi tri nove energetske skupnosti, ki skupaj združujejo več kot 20 članov iz vrst občanov, podjetij in javnih ustanov.
Skupnostna samooskrba pomeni, da energijo ne le uporabljamo, temveč soodločamo o njenem viru, delitvi in odgovornosti za prihodnost. V Sežani smo dokazali, da lokalne pobude lahko nosijo velike spremembe.
Skupnostna energija – lokalna moč v praksi
Tri skupnosti, trije sistemi in ena ideja: sodelovanje. Energetske skupnosti v Sežani niso zgolj infrastruktura na strehah, temveč vzpostavljajo nov način razmišljanja o energiji – v katerega so aktivno vključeni občani.
Izkaznica sončnih elektrarn
Sončne elektrarne so nameščene na:
Skupna priključna moč znaša 471,13 kWp, kar pomeni pomembno okrepitev lokalnih obnovljivih virov v regiji.
Sončne skupnosti združujejo različne profile
V treh skupnostih sodelujejo:
Energetska skupnost Kosovelov dom vključuje sedem občanov, dve javni pravni osebi javnega prava (Glasbena šola in Občina) ter tri pravne osebe javnega prava in tri samostojne podjetnike.
V skupnosti občinske zgradbe sodelujeta občan in Občina Sežana.
Skupnost pri OŠ Srečka Kosovela pa združuje tri občane, tri javne ustanove (Osnovno šolo, Zdravstveni dom in Občino) ter enega samostojnega podjetnika.
Zagon sončne elektrarne, financiranje in poraba
Z dnem priklopa – 12. maja 2025 - so bila merilna mesta članov skupnosti vključena v sistem skupnostne samooskrbe z elektriko, ki temelji na lokalni sončni energiji. Porabljeno elektriko obračunava Energetska zadruga Gmajna na podlagi pogodbe z odjemalci. Zaračunani mesečni znesek zajema strošek financiranja gradnje elektrarne, zavarovanje in vzdrževanje ter osnovne upravljavske stroške (računovodstvo, bančni račun ipd.). Višina mesečne obveznosti je individualna in odvisna od izkazane porabe posameznega člana in od skupnosti, v katero so odjemalci vključeni ter pogodbenega razmerja.
Nekaj mesecev po zagonu elektrarn bo dobavitelj zbral prve podatke o proizvodnji in obračunu ter jih delili z odjemalci. Takrat bodo dobili vpogled v:
V prihodnjih mesecih investitor – Energetska zadruga Gmajna pričakuje tudi subvencijo javnega poziva podjetja BORZEN, ki bo znižalo pavšalni strošek uporabnine. Takoj, ko bosta potrjena znesek in datum izplačila, bodo o tem obveščeni tudi odjemalci.
Energetska zadruga Gmajna bo poskrbela za tehnično podporo, upravljanje in vzdrževanje elektrarn, kar pomeni, da bodo odjemalci dobili
Odjemalcem je na voljo plačilo preko trajnika, ki ga lahko uredijo preko svoje spletne ali fizične banke.
Odjemalci od priklopa dalje prejemajo dva računa. Prvega jim pošilja njihov prvotno izbrani elektro distributer (primer račun 1). Ta račun je skoraj enak, kot je bil doslej, od prejšnjih ga razlikuje le-to, da je postavka energija sedaj na 0 kWh.
Drugi račun pa odjemalci prejmejo s strani Energetske zadruge Gmajna. Ta račun (primer račun 2) je namenjen obračunavanju najemnine oz. uporabnine deleža posameznega odjemalca elektrarne. V strošek uporabnine je vštet strošek financiranja, zavarovanja in vzdrževanja elektrarne, k temu je dodan minimalni strošek upravljanja zadruge (računovodski servis in bančni račun). Strošek je obračunan glede na pogodbo, ki so jo posamezniki sklenili z Energetsko zadrugo Gmajna in se lahko razlikuje od računov drugih članov, saj se razlikujejo tako po višini porabe kakor po skupnostih.
Cena se bo še nekoliko znižala, saj v naslednjih treh mesecih Energetska zadruga Gmajna pričakuje tudi izplačilo subvencije BORZEN, ki bo vplivala na pavšalni strošek uporabnine in posledično na mesečne stroške odjemalcev. O datumu prejema in višini subvencije bodo odjemalci obveščeni.
Energetski zadrugi Gmajna in vsem odjemalcem voščimo veliko sončnih dni, kar pa na območju, kot je Sežana, ne bi smela biti težava. Več tukaj.