Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Občina Sežana je v sklopu projekta KONStrukTURIZEM – Kosovelova dediščina med Sežano in Tomajem 10. junija organizirala delavnico z naslovom Priložnosti Kosovelove domačije z željo in namenom spodbujanja vključevanja lokalnega prebivalstva, društev in ponudnikov v snovanje vsebin, ki bodo oblikovale prihodnost Kosovelove domačije kot pomembnega kulturnega in razvojnega vozlišča na Krasu.
Kosovelova domačija je tako na občinski kot državni ravni prepoznana kot prostor z izjemnim potencialom – ne le kot spomenik, temveč kot živo kulturno središče, ki ima potencial na sodoben in pronicljiv način povezati literarno dediščino z lokalno identiteto. Uvod v delavnico je postregel s predstavitvijo že izvedenih aktivnosti v okviru projekta KONStrukTURIZEM, sledila pa je tudi predstavitev prihajajoče celovite obnove Kosovelove domačije, ki jo sofinancira Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Oba projekta, ki ju Občina Sežana izvaja z namenom ohranjanja, promocije in nadgradnje tako kulturne kot turistične ponudbe na Krasu, ponujata številne priložnosti za sodelovanje pri zasledovanju ključnega cilja; da bi Kosovelova domačija postala ključni prostor sodobne, doživljajske in interaktivne prezentacije Kosovele dediščine, s katero bomo vstopili v praznovanje Kosovelovega leta 2026.
Delavnica, ki je sodelujoče v razpravi usmerjala k iskanju priložnosti za sodelovanje, je ponudila vrsto zanimivih predlogov, pobud in pomislekov, ki bodo Občini Sežana služili kot dragoceno izhodišče pri nadaljnjem snovanju vsebin in programov domačije.
V razmislekih o obiskovalcih prenovljene kulturne znamenitosti, so bile izpostavljene številne skupine, ki jih utegne privabiti prenovljena Kosovelova domačija: od šolarjev in mladine do študentov in profesorjev slovenistike, prevajalcev ter ljubiteljev literature in kraške pokrajine. Udeleženci domačijo doživljajo kot kraj manjših, butičnih kulturnih dogodkov, literarnih večerov, delavnic in izobraževanj. Poseben so izpostavili oblikovanje tematske poti skozi Tomaj, povezane z označevalnimi tablicami, zgodbami in krajevnimi posebnostmi.
Ob tem so udeleženci izpostavili tudi nekaj infrastrukturnih pridobitev, brez katerih v prihodnje be bo šlo: parkirišča, sanitarije, dostopne poti ter koši za smeti in pitniki. V razpravi so bili predlagani številni načini vključevanja lokalnih ponudnikov v aktivnosti, dogodke in življenje Kosovelove domačije, sploh v Kosovelovem letu2026. Sodelujoči so predlagali organizacijo številnih, raznolikih in z izročilom kraja povezanih aktivnosti, od kulinaričnih in zeliščarskih delavnic, degustacij (vključno z izdelki, kot je Kosovelov sir ali gin), do razstavnega in ustvarjalnega programa za otroke in odrasle ter vključevanja lokalnih ponudnikov v načrtovani info center in trgovino s spominki. Udeleženci delavnice so izrazili željo, da se domačija izogne klišejem modernih muzejev, preplavljenih z ekrani in projekcijami, ter namesto tega ohrani svojo pristnost in omogoča neposreden stik z dediščino, prostorom in zgodbami, ki jih ta nosi.
Projekt KONStrukTURIZEM je sofinanciran v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NextGenerationEU) in sodi v področje pametne, trajnostne in vključujoče rasti.