Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Včeraj se je Občina Sežana v sodelovanju z domoljubnimi in veteranskimi organizacijami ter društvi slovesno poklonila pomembnim mejnikom naše zgodovine – 80. obletnici osvoboditve Sežane, 84. obletnici ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda in koncu druge svetovne vojne.
Slovesnost so odprli praporščaki domoljubnih organizacij: Društva za negovanje rodoljubnih tradicij organizacije TIGR Primorske, Združenja borcev za vrednote NOB Sežana, Policijskega veteranskega društva Sever za Primorsko in Notranjsko, Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Krasa in Brkinov Sežana ter Območnega združenja slovenskih častnikov Sežana. Poveljeval jim je veteran vojne za Slovenijo, Bruno Kocjan.
V svojih nagovorih so župan Občine Sežana, Andrej Sila, slavnostni govornik dr. Milan Mrđenović in minister za obrambo, mag. Borut Sajovic, izpostavili vrednote, na katerih želimo graditi našo skupnost – svobodo, solidarnost, pripadnost in spomin. Vrednote, ki se prenašajo iz roda v rod, oblikujejo našo identiteto in utrjujejo našo pot v prihodnost. Poudarili so, da Primorci skozi zgodovino dokazujemo, kako močno orožje sta lahko tudi pesem in svobodna misel, ter da prav kultura ohranja spomin in odpira vrata prihodnosti.
Glasbeni del prireditve je z občuteno izvedbo treh skladb zaznamovala Kraška pihalna godba Sežana pod vodstvom maestra Iva Bašiča, ki se je tokrat povezala z Mešanim pevskim zborom Sežana, Moškim pevskim zborom Tabor Lokev in Vokalno skupino Kresnik.
Dragocen dokument spomina predstavlja filmski drobec Spominjanja, v katerem častna občana dr. Stanko Renčelj in Pavel Skrinjar obujata spomine na čas osvoboditve Sežane. Čeprav spomin lahko z leti zbledi, čustva ostajajo – in prav ta dajejo njunim pripovedim iskreno in pristno toplino.
Posebno mesto na slovesnosti je pripadlo praporu 19. slovenske narodnoosvobodilne udarne brigade Srečka Kosovela, ki je za nekaj ur zapustil stalno domovanje v Vojaškem muzeju Tabor Lokev zbiratelja in častnega občana Srečka Rožeta, da bi obiskovalcem v Kosovelovem domu simbolno izpričal pogum, ponos in uporništvo primorskega naroda v boju za svobodo. Brigada, ki je častno nosila ime pesnika Krasa, je bila sestavni del 30. divizije 9. korpusa, oborožene moči primorskega ljudstva.
Umetniški pečat dogodku so z izbranimi interpretacijami poezije Karla Destovnika Kajuha prispevali člani Gledališke skupine KONS pod vodstvom Petre Štolfa. Njihova mladostna moč, predanost in občutena izvedba so prepričljivo povezali preteklost s sedanjostjo.
Ob koncu slovesnosti je z zanosom in ponosom zazvenela Vstajenje Primorske. Pesem, ki je v srcih prisotnih še enkrat potrdila, da vrednote prejšnjih generacij živijo naprej. In da bomo z zavezo, odgovornostjo in spoštovanjem poskrbeli, da bodo živele tudi v prihodnosti – z in za nove generacije, z in za mlade, z in za vsakogar od nas. Kajti:
»Ta svet je tudi zate.«