Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Občina Sežana je leta 2012 sprejela svoj prvi Lokalni energetski koncept (LEK), ki je imel predvidene aktivnosti do vključno leta 2021. Po izteku tega obdobja je sedaj v pripravi nov dokument, ki bo skladen z najnovejšimi energetskimi in podnebnimi cilji ter zakonodajo.
»Lokalni energetski koncept« je koncept razvoja lokalne skupnosti na področju oskrbe in rabe energije, ki vključuje ukrepe za učinkovito rabo energije ter način oskrbe z energijo iz obnovljivih virov, soproizvodnje, odvečne toplote in iz drugih virov.
Najpomembnejši dokument s področja energetike v Sloveniji je Nacionalni energetski in podnebni načrt. Ta je dočakal svojo celovito prenovo konec decembra 2024. Ker bo slednji služil kot opora za Lokalni energetski koncept občine Sežana, je časovno sovpadanje več kot na mestu. Občinska uprava je konec letošnjega januarja izvedla povpraševanje med pripravljavci tovrstnih strateških dokumentov in izbrala najugodnejšo ponudbo. Razveseljivo je, da bodo tudi drugi LEK po vrsti za Sežano pripravljali strokovnjaki iz agencije GOLEA. Slednja že skorajda dve dekadi na nivoju regij zelo uspešno skrbi za pospeševanje učinkovitejše rabe energije ter spodbuja uvajanje uporabe obnovljivih virov energije z usmeritvijo k doseganju energetske neodvisnosti.
Delo strokovnjakov GOLEA v Sežani ne bo lahko. Eden ključnih delov priprave novega LEK bo temeljita analiza trenutne porabe energije in energentov v občini. Pregledati bodo morali podatke o rabi energije v gospodinjstvih, javnih stavbah, industriji in prometu, hkrati pa bodo morali izvesti tudi podrobno analizo oskrbe z energijo, vključno z daljinskimi sistemi, kotlovnicami, električno energijo in plinom. V okviru analize bo izpostavljena količina emisij, določene bodo šibke točke v sistemu oskrbe, prav tako pa bodo morali izdelati oceno prihodnje porabe energije ter prepoznati možnosti povečane uporabe obnovljivih virov na območju občine Sežana. Ob vsem naštetem bo ključno sodelovanje javnosti preko posameznih organizacijskih enot.
Analiza trenutnega stanja bo pripravljavcem LEK pomagala opredeliti katere cilje si bomo na Sežanskem morali zastaviti na vseh nivojih, da se bo na celotnem področju občine izboljšalo energetsko učinkovitost in zmanjšalo okoljski odtis. Cilji bodo lahko doseženi samo z izvajanjem akcijskega načrta, ki bo določal kdo bo moral narediti kaj, kdaj, s koliko sredstvi in na kakšen način.
Ta obširni dokument nedvomno ne bo smel služiti samemu sebi, saj so zahteve Slovenije za vse nivoje z novim Nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom začrtane zelo strogo in zelo visoko. Na področju učinkovite rabe energije bo potrebno rabo končne energije zmanjšati za 11,1 %. Za stavbe to pomeni zmanjšanje končne energije za 15 % do leta 2030, glede na leto 2020. Javni sektor bo moral zategniti pas pri porabi končne energije za 1,9 % in prenoviti kar 3 % skupne tlorisne površine stavb v javnem sektorju. V investicijah bo do leta 2030 energetska učinkovitost na prvem mestu.
Prav zato bo Občina hkrati nadaljevala tudi z izvajanjem energetskega managementa, ki ga je začela v letu 2018. Pomemben del tega bo energetsko knjigovodstvo, ki vključuje vzdrževanje informacijskega sistema, posodabljanje podatkov in spremljanje rabe energije v javnih stavbah z namenom optimizacije porabe. Poleg tega bo upravljanje z energijo obsegalo pripravo letnih poročil o porabi energije, spodbujanje energetske učinkovitosti ter svetovanje pri uvajanju ukrepov za zmanjšanje porabe in večjo uporabo obnovljivih virov energije. V projekt bodo vključeni različni javni objekti, med njimi upravljavci občinskih stavb; Občina sama, osnovne šole, vrtci, knjižnica, zdravstvene ustanove, športne dvorane in telovadnice ter Ljudska univerza Sežana. Energetski management ne bo več smel obsegati samo trud in delo računovodkinj, ki veliko časa porabijo za vnos podatkov v tonamenske baze, ampak bodo morali služiti vodstvu za redno spremljanje porab, za njihove takojšnje odzive v primeru nenavadno prekomernih porab in za optimiziranje porabe.